GÖZTEPE ANAOKULU | BORNOVA ANAOKULU | BORNOVA MİNİ KREŞ
GÖZTEPE ANAOKULU | BORNOVA ANAOKULU | BORNOVA MİNİ KREŞ

Burada Çocuklar Oyun Oynuyor

Erken çocukluk döneminde bireye bir alışkanlığı kazandırmanın, yeni bir bilgiyi öğretmenin en etkili OYUN ile öğretmektir. Farklı öğrenme yöntemlerini kullanarak, öğrenmeyi daha kaliteli, sürükleyici, keyifli ve eğlenceli hale getirerek çocukların çok boyutlu düşünmeleri; konu ne olursa olsun yaratıcı fikirler sunmalarını sağlamak temel amacımızdır.


Oyun, çocukluğun dilidir. Henüz kendini, duygularını tam olarak ifade edemeyen, ihtiyaçlarını dile getiremeyen bir çocuk oyun aracılığı ile içsel motivasyonunu dışa yansıtmaktadır. Çocuk bu yolla sosyal ipuçlarını algılamayı öğrenir, kendini denetlemesini kolaylaştırır ve en önemlisi karşısındaki insanın zihninde olup bitenleri, duygularını, düşüncelerini ve bildiklerini anlama ve tahmin etme becerilerini geliştirir. Öte yandan oyun kurarken, çocukların toplumsal cinsiyet rollerine ve kültürel normlara dair fikirlerinin de oluştuğu bu dönemde, ötekileştirme yapmadan sağlıklı bireyler yetiştirmeyi önemsiyoruz.


Günümüz çocuklarına baktığımızda, teknolojiyle çok fazla iç içe nesiller yetişmeye başladığının ve bunun getirmiş olduğu olumsuz sonuçların farkında olan bir okul olarak çocuklar için oyunun bir temel bir gereksinim olduğunu, teknolojiden biraz uzaklaşıp özlerine dönmelerini, doğal yollarla öğrenmelerini, sağlıklı bir biçimde oyunun içinde yer almalarını sağlıyoruz.


Oyun yaşamın provasıdır, çocuklar oyun ile öğrenir, gelişir ve sosyalleşir. ‘’Burada her şey çocukça ve çocuklar için.’’