GÖZTEPE ANAOKULU | BORNOVA ANAOKULU | BORNOVA MİNİ KREŞ
GÖZTEPE ANAOKULU | BORNOVA ANAOKULU | BORNOVA MİNİ KREŞ

Nasıl Başladık?

Ayçiçeği Anaokulu ilk şubesini Konak İlçesine bağlı Küçükyalı bölgesinde, Mithatpaşa Caddesi üzerinde, 627 kapı numaralı köşkte açmıştır.

Bugün halen faaliyette olduğumuz bu bina, Mithatpaşa Caddesinin deniz gördüğü yıllarda inşa edilmiş. Köşkün sahibi çift önde ve arkada yer alan geniş bahçede uzun dost sohbetleri yapar, dut, portakal, ve limon ağaçlarının gölgesinde yazın keyfine varır ve başka şehirlerden gelen vapur evin balkonundan görüldüğünde, heyecanla at arabasına binip, misafirliğe gelen akrabalarını karşılamak üzere Konak’a geçerlermiş.

Mithatpaşa Caddesinin Küçükyalı bölümünden geçerken yoldan yüksek konumu ve tüm heybetiyle sizi selamlayan bu yapı, çok istemelerine rağmen çocukları olmayan sevgi dolu bu çiftin geride kalan yakınlarına ilettiği ‘’İleriki yıllarda bu bahçede çocuk sesleri olsun, çocuklarla ilgili bir iş yapılsın’’ dileği ile; Dokuz Eylül Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Eğitim Programcılığı Ana Bilim Dalı mezunu Funda Eren´in ‘’çocuklarla bir arada ve eğitimle ilgili bir iş yapmak istiyorum’’ hayalinin kesişmesi sonucu 18 yıl önce ilk hizmet binamız olmuştur.

Eğitim Programcılığı Anabilim Dalı resmi ve özel okullarda ya da işyerlerinin eğitim birimlerinde uygulanacak olan eğitim programlarının düzenlenmesini ve öğretimin etkililiğinin arttırılmasını sağlayacak uzmanların yetiştirilmesini amaç edinen bir bölümdür. Bu bölümden mezun olmanın getirdiği bilgi ve vizyon ile; günümüzde bir çok özel ve resmi okul tarafından kabul gören eğitim modelleri, etkin öğrenme, çoklu zeka kuramı üzerine uygulamalar, Ayçiçeği Anaokulu’nda, dünya üzerindeki bir çok örneği irdelenerek yıllar önce uygulanmaya başlamıştır.
Yıllar içerisinde gelen talepler, bahçesinde ve etrafında çam ağaçları olan ve hayal ettiğimiz şıklıkta ve fiziki koşullarda bir bina bulunması sonucunda 2016 yılında, ‘’Hayal et, Harekete geç, Keşfet’’ konseptli Bornova Şubemiz hizmete girmiştir.

Bizleri ilk günlerin heyecanına geri götüren bu proje ile birlikte Küçükyalı Şubemizde de yenilikler yapılarak iki okulun konsept ve fiziksel şıklık ve sadelik ilkesinde de buluşması sağlanmıştır. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak açılan Bornova Şubemiz Kazım Dirik Mahallesinde 372/4 Sokak üzerinde (Forum Bornova Karşısı villalar bölgesi) 21 numaralı yapıda hizmet vermektedir.

Bornova Şubemize gelen taleplerin yoğunluğundan dolayı ilk yıl tüm kontenjanımızın dolması sebebi ile, 2018 yılında Anaokulumuz ile aynı sokakta 12 numaralı yapıda, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Ayçiçeği Mini Kreş ve Gündüz Bakımevi hizmete girmiştir.

Açılan her yeni kurumla birlikte, önceki kurumlarındaki fiziki şartları ve konseptlerini yeni açılan şube ile aynı seviyeye getiren Ayçiçeği Anaokulu olarak şimdi ki hayalimiz ise; (gerçek organik ürünlerin temin edilebileceği üreticiler ve ekolojik konsepte uygun materyal, eğitim programı gibi unsurların tamalanmasının ardından) Sahilevleri bölgesi veya yakın çevresinde ‘’Doğal’’ konseptli ekolojik okul ’’Ayçiçeği Doğal ‘’ açılması planlanmakta olup, sonrasında tüm okullarda ekolojik konsept uygulanmaya başlayacaktır.