GÖZTEPE ANAOKULU | BORNOVA ANAOKULU | BORNOVA MİNİ KREŞ
GÖZTEPE ANAOKULU | BORNOVA ANAOKULU | BORNOVA MİNİ KREŞ

 Ayçiçeği Anaokulu eğitim programları kapsamında 2010 yılında başlayan ve İzmir’de ilk kez uygulanan bir proje olan “Yaşayan Değerler Eğitim Projesi” ne ait detaylar şu şekildedir:

Yaşayan Değerler Eğitim Programı 1995 yılında Birleşmiş Milletlerin 50. yıl dönümü kutlamaları için Brahma Kumaris’in hazırladığı uluslararası bir projeden gelişti. Daha İyi Bir Dünya için Değerlerimizi Paylaşalım isimli bu proje 12 evrensel değere odaklanmıştı. Birleşmiş Milletler sözleşmesinin önsözündeki bir ilkeden geliştirilmiş olan tema: ‘Temel insan haklarına, insan varlığının onuruna ve değerine olan inancı yeniden pekiştirmek için‘ idi.

UNESCO tarafından desteklenen bu eğitim, “Yaşayan Değerler Eğitimi” adlı tüm dünya eğitimcilerinin ortak olduğu ve kar amacı gütmeyen bir kuruluş tarafından yürütülmektedir.

Eğitim; 78 ülkede, 8000 noktada gönüllü eğiticiler tarafından uygulanmaktadır. Kuruluşun; 32 dile çevrilmiş yayınları bulunmaktadır: 3-7 yaş arası için, 8-14 yaş arası için, “Genç Yetişkinler” için, Veli grupları için. Ayrıca kuruluşun; risk altındaki (savaş, deprem, göç, sokak çocukları) çocuklara yönelik yayın ve çalışmaları da vardır.

Eğitim programının temel amacı; her bireyin fiziksel, zihinsel, duygusal ve ruhsal açılımlara sahip olduğu bilincinden hareketle, bireyin bir bütün olarak gelişimine yönelik ilke ve yöntemleri sağlamaktır.

Bu 12 anahtar değer:

İşbirliği, Özgürlük, Mutluluk, Dürüstlük, Alçakgönüllülük, Sevgi, Barış, Saygı, Sorumluluk, Sadelik, Hoşgörü, Birlik olarak belirlenmiştir.

Ayçiçeği Anaokulu, çocuklarımızın hayatları boyunca ihtiyaç duyacakları bu 12 temel değerin daha iyi anlaşılması ve benliklerinde yer etmesi amacı ile uygulama yöntemi olarak yaratıcı drama etkinlikleri ile öğretimi planlamıştır. Yaşama ait temel değerleri kapsayan bu projede belirli zaman periyotları boyunca değerler ayrı ayrı işlenmektedir. Proje sosyal sorumluluk, kişisel gelişim ve çevresel şekillenme unsurlarının tamamını içerdiğinden ailelerin de işlenen değere yönelik tamamlayıcı eğitimde rol alması esas olup, eğitim uygulamaları boyunca velilerimize yapılan bilgilendirmelerle eğitim okul-aile işbirliği içerisinde yürütülmektedir. Eğitimlerin ve faaliyetlerin tamamı branş derslerimizin ve eğitim programımızın bir parçası olup ücretsizdir.